معرفی دوره ها
  پزشک پژوهشگر
  پسا دکترا
  دستیار پژوهشی
  دکترای پژوهشی

 

 

معرفی دوره پزشک پژوهشگر

دوره پزشک پژوهشگر بالاترين فرصت تحصيلي آموزش عالي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده که به پزشکان و دندانپزشکان برتر تعلق می گیرد تا علاوه بر آموزش بالینی در مقاطع تخصص/فوق تخصص/فلوشیپ، آموزش تحقیقاتی نیز دریافت کرده و مدرک Ph.D. را نیز اخذ نمایند. هدف از ايجاد دوره پزشک پژوهشگر، کمک به رشد حرفه ای پزشکان و دندانپزشکان نخبه کشور و کاستن از روند مهاجرت نخبگان به خارج از کشور است تا ضمن کسب مهارت های تخصصی و یا فوق تخصص/فلوشیپ در یک رشته بالینی، در يك زمينه خاص تحقیقاتی مربوط به رشته بالینی خود نیز آموزش دیده و به کسب مدرک PhD علاوه بر مدرک تخصص یا فوق تخصص/فلوشیپ نیز نائل آیند. پزشک پژوهشگر به پزشک متخصص بالینی اطلاق می شود که به طور متوسط حداقل ٪۵۰ از وقت خود را صرف تحقیق نماید.

ویژگی های دوره

  • محور اصلي فعاليت های برنامه پزشک پژوهشگر، کسب دانش و مهارت های بالينی و پژوهشي بطور همزمان و هدفمند در يک حيطه خاص از علم پزشکی است.
  • برنامه پزشک پژوهشگر مقطع جديد دانشگاهي نبوده و کاريکولوم آموزشي آن عملاً ترکيبي از محتواي دوره تخصصي يا فوق تخصص/فلوشيپ بالينی به علاوه دوره PhD by research است.
  • پذيرش دستياران اين برنامه در قالب ظرفيت استعدادهای درخشان و يا مازاد بر ظرفيت ورودی دوره های تخصصی يا فوق تخصصی در دانشگاه های کشور خواهد بود.
  • طول برنامه بر اساس دوره آموزشی دستيار و با تاييد دبيرخانه "شورا" تعيين مي گردد. اين برنامه حداکثر 8 سال بوده و شامل دوره تخصص، فوق تخصص/فلوشيپ + 2 سال محاسبه می گردد.
  • دستيار موظف است حداکثر تا پايان شهريور هر سال يک گزارش يکهزار کلمه اي از پيشرفت کار خود به دبيرخانه "شورا" ارسال کند.
  • دستياران برنامه پزشک پژوهشگر برای فارغ التحصيلی از برنامه ملزم به دريافت مدرک بورد تخصص/فوق تخصص/فلوشيپ می باشند.
  • پيشرفت رضايت بخش دستيار منوط به گذراندن موفقيت آميز مراحل آموزشي و پژوهشي، شامل امتحان ارتقا، کسب مهارت های بالينی و تحقيقاتی، چاپ مقالات، و گزارش سالانه دستيار و نظر استاد راهنما می باشد.

معرفی مراکز تحقیقاتی مجری و دانشجویان

فهرست مراكز تحقیقاتی مجری و دانشجویان پذیرفته شده در اولین دوره برنامه پزشک پژوهشگر دانشگاه علوم پزشكی شیرازدر جدول آمده است: 

ردیف

مركز تحقیقات

 نام دانشجو

 مدرک تحصیلی

استاد راهنما

1

گروه مولکولار پاتولوژی

دکتر آرمین عطار

پزشک عمومی

متخصص قلب

دکتر منبتی-دکتر بابایی

 

·         داوطلبین جهت ثبت نام برای مراكز تحقیقاتی مجری كه مورد تایید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت می باشد و در فرم ثبت نام آنلاین اسامی آنها ذکر شده است اقدام به ارسال مدارك نمایند.

·         به منظورثبت نام به  rcd.research.ac.ir مراجعه نمایید.

 


 

آئین نامه ها و فرم ها


 

آیین نامه برنامه پزشک پژوهشگر

 

 

 

 

 

 
     

 
پرسش های متداول
پيوندهای مفید


----------------------------------------------------------------------------------------------
برج پژوهشی محمد رسول الله (ص)     دانشگاه علوم پزشکی شيراز
نشانی پستی:  
شيراز - خیابان خلیلی - روبروی آموزشگاه معارف
تلفن و دورنگار: 36281506
پست الكترونیكی: